Informações:
Sinopse
Populárn nauný poad o aktuálních objevech, výzkumech a trendech ve vd.
Episódios
-
-
Pohádky pod vědeckým drobnohledem
26/12/2021 Duração: 25minJak se dorozumívají mravenci a opravdu by mohli přinést Jiříkovi všechny perly? A co pohádkový poustevník, který chtěl uniknout čertovskému pokušení tím, že jedl kobylky? Bylo to kaloricky rozumné? Na pohádky z pohledu vědy se zaměří sváteční Magazín Leonardo. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
-
Jaká je výhoda covidového testování pomocí biočipů?
19/12/2021 Duração: 25minČeští vědci jako první na světě vyvinuli test, který je rychlý jako antigenní a zároveň spolehlivý jako PCR metoda. Proč proti covidu-19 očkovat menší děti? Brazílie zažívá nejhorší sucho za posledních několik desetiletí. Zrychluje kvůli tomu kácení deštných pralesů i zdražování základních zemědělských komodit. V 98 letech zemřel nestor české geologie Zdeněk Kukal. Moderuje Martina Rasch.
-
Co vědci aktuálně vědí o variantě koronaviru s názvem omikron?
12/12/2021 Duração: 25minJak je to s měřením protilátek a jejich vlivu na nutnost očkování proti nemoci covid-19? Na ostrově v Indickém oceánu zkoumají přírodu vědci z Brna. Analýza pohnutek, které vedly k vraždě Johna Lennona roku 1981. Moderuje David Šťáhlavský.
-
Debaty o očkování a situace kolem nové mutace koronaviru s názvem omikron
05/12/2021 Duração: 25minDalší témata: Klady a zápory LED diod. Přístroj, který detailně monitoruje EKG. Nově chráněné pralesy na Slovensku. Největší vodní elektrárna v severní Itálii. Moderuje David Šťáhlavský.
-
Očkování dětí proti covidu-19
28/11/2021 Duração: 25minJak bojují s covidem okolní země? V Kalifornii odstartovala první testovací mise obrany planety Země před asteroidy.
-
Vývoj pandemie nemoci covid-19 a názory vědců na další opatření
21/11/2021 Duração: 25minDalší témata: Cenu za komunikaci změny klimatu letos získal bioklimatolog Miroslav Trnka. Klimatický summit v Glasgow. Projekt „chytrých oken“, které pomáhají uspořit elektrickou energii. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
-
Klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow a vývoj pandemie covidu-19
14/11/2021 Duração: 25minPořad připravil David Šťáhlavský.
-
Některé rostliny mohou být na mráz či sucho připravené, díky mezigenerační paměti
07/11/2021 Duração: 26minŠíření koronaviru v Česku zrychluje. Klimatická konference ve skotském Glasgow. Týden Akademie věd. Připravil David Šťáhlavský.
-
Covid sílí nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy
31/10/2021 Duração: 25minProč opět rostou čísla nakažených i hospitalizovaných? Vědcům se podařilo identifikovat už téměř pět tisíc planet mimo Sluneční soustavu. Unikátní projekt na odhalování invazních druhů. Připravil David Šťáhlavský.
-
Kopřivnická Tatra začala pracovat na vodíkovém náklaďáku
24/10/2021 Duração: 25minS automobilem budoucnosti mají české automobilce pomoct odborníci z několika vědeckých pracovišť. Čísla nakažených covidem-19 rostou v Česku i Rusku. Co je příčinou? A připomeneme také českou školu kvantové chemie. Pořad připravil a moderuje David Šťáhlavský.
-
Zkoumat se dá nejen úbytek ledovce, ale i jeho zvuk
17/10/2021 Duração: 25minZa vědeckými dobrodružstvími do italského Trentina. Že zdejším obyvatelům není příroda lhostejná, dokládá unikátní projekt, díky kterému mizí plast na jedno použití z údolí Val di Pejo. Vědci se snaží vytvořit odolnější vinnou révu. Připravila Andrea Skalická.
-
Předávání Nobelových cen – výprava za laureáty vědeckých oborů
10/10/2021 Duração: 26minZmapujeme ale také situaci kolem koronaviru v Česku. Pobyt prvního filmového štábu na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Premiéra panenky Barbie s podobou italské astronautky ve stavu beztíže. Připravil David Šťáhlavský.
-
Unikátní český test umí odlišit protilátky chránící před novým typem koronaviru
03/10/2021 Duração: 25minVyvinuli ho vědci z Ústavu organické chemie a biochemie a Biotechnologického ústavu Akademie věd. Nejen to se dozvíte z týdenního vědeckého přehledu s Andreou Skalickou a Evou Kézrovou.
-
Svatý Václav je nejdůležitější identifikační kód Čechů, tvrdí teolog
28/09/2021 Duração: 26minPatron české země, symbol státnosti nebo věčný panovník. Nejen těmito slovy můžeme charakterizovat českého přemyslovského knížete svatého Václava. Jeho odkaz si každoročně připomínáme 28. září už více než tisíc let. Proč se tato postava stala legendou? Jak silné bude její poselství pro budoucí generace?
-
Světelný smog způsobuje problémy nejen lidem, ale i živočichům
26/09/2021 Duração: 25minVydejte se do stratosféry se skupinou středoškoláků. Neb do mokřad, které mají v oblibě někteří vzácní ptáci. Vědecké aktuality připravili Štěpán Sedláček a Filip Rambusek.
-
Jak může v boji s covidem pomoci monoklonální léčba?
19/09/2021 Duração: 25minKdo je pro a kdo proti ukončenému screeningu školáků na covidový virus? Jak zřejmě vypadala sv. Ludmila, jejíž vraždu jsme si připomněli tento týden? Ve světě přibývá firem vyvíjejících technologie na zadržování oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání v podzemí. Největší z nich tento měsíc začala fungovat na Islandu. Týdenní souhrn dění na poli vědy a techniky moderuje David Šťáhlavský.
-
Kolik kilometrů může auto ujet na čistě solární pohon? Čeští vědci to ověřili
12/09/2021 Duração: 25minČeští vědci vyvinuli test, který rychle odhalí ochranné protilátky proti koronaviru. Na trhu mají být první sady do několika týdnů. Odborníci ze Zemědělské univerzity v Praze vymysleli mobilní stanovou laboratoř pro detekci koronaviru i jiných onemocnění. V Africe i Asii je o něj velký zájem. Připravil David Šťáhlavský.
-
Dění kolem nemoci covid-19
05/09/2021 Duração: 25minUpozorníme na studii s překvapivým zjištěním, že africké horské lesy zadržují ve stromech víc uhlíku, než ty v Amazonii. A zaznamenali jsme, že přirozené požáry jsou, podle vědců, zcela zásadní pro udržení vzácných biotopů u nás. Připravil David Šťáhlavský
-
Vakcíny na jiné nemoci mohou pomoci i v boji s koronavirem, zjistili američtí vědci
29/08/2021 Duração: 25minPřed více než 70 lety došlo k jedné z největších masových potravinových otrav v historii. Mykotoxiny zabily desítky tisíc lidí. Houbová onemocnění škodí dodnes. V Ostravě testují zařízení, které hlídá opotřebení tramvajových kol. Připravil a uvádí David Šťáhlavský.